نمایشگاه بین المللی جنوب شرق کرمان

گزارش نمایشگاه ها


مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد؛ اکتشاف معادن جدید در مناطق مختلف استان کرمان در سال جاری

مدیرعامل شرکت مس با بیان اینکه در استان کرمان ظرفیت ذوب مس به400 هزار تن رسیده است که 280 هزار تن در مس سرچشمه و 120 هزار تن آن در خاتون‌آباد است گفت: در حال حاضر و برای تحقق جهش تولید، 2 هزار و 270 میلیون یورو به اضافه 20 هزار میلیارد تومان

سعدمحمدی با اعلام این خبر در مراسم افتتاح هشتمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، فراوری و تجهیزات وابسته و ششمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی در کرمان گفت: فعالیت‌های اکتشافی ضامن توسعه پایدار هستند  از این رو معادن جدید مس که موجب رونق اقتصادی در مناطق مختلف استان کرمان می‌شود امسال بازگشایی خواهد شد.

وی افزود: برای سرعت بخشی به فعالیت‌های اکتشافی چند دستگاه جدید حفاری خریداری خواهد شد و برای نوسازی و ارتقای ناوگان حمل‌ونقل و تجهیزات در معدن 40 دستگاه جدید تراک، که از نظر فنی با طرح مکانیزاسیون کیفیت کار خود را در ایمنی و فنی بهبود می بخشند را خریداری می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که نیازمند توسعه متوازن در معدن و تولید کنسانتره هستیم، گفت:  طرح توسعه معدن مس درآلو و ایجاد کارخانه 150 هزار تنی تغلیظ درآلو تا  اوایل سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و در معدن مس دره زار هم کارخانه 150 هزار تنی کنسانتره را راه‌اندازی می‌کنیم ضمن اینکه فاز 2  میدوک در شهربابک با ظرفیت 150 هزار تن و 200 هزار تنی کنستانتره جدید در سرچشمه و نیز طرح مکانیزاسیون در سرچشمه در دستور کار جهت سرمایه‌گذاری قرار دارد.

وی با بیان اینکه برای افزایش تولید باید تناژ استخراجی را تا 2 برابر افزایش دهیم اضافه کرد: در حال حاضر میزان استخراج ماده معدنی در کشور 53 میلیون تن است که باید به بیش از  100 میلیون تن ارتقاء دهیم.

به گفته سعدمحمدی در حال حاضر یک هشتم تولید کل معادن کشور در اختیار صنایع مس است و این شرکت در سال 98 در مسیری مناسب قرار گرفت و رتبه اول در رشد فروش و سود کشور را کسب کرد.

وی تصریح کرد: امروز با توجه به اینکه  کیفیت تولید منحصر به فرد مس ایران که در دنیا به «پنج نه» معروف است و مسی با عیار 99.999 را تولید می‌کند امیدواریم در سال جهش تولید، شرایط مناسبتری را فراهم آوریم.

مدیرعامل شرکت مس عنوان کرد: طی 3 ماه گذشته فروش بی نظیری در تاریخ داشتیم و در بخش تولید از سال گذشته فزونی گرفتیم و امیدواریم امسال رکوردهای جدیدی برجای گذاریم.

مدیرعامل شرکت مس گفت: در تولید کنستانتره مس کارخانه‌های بسیاری راه‌اندازی کردیم و امیدواریم در مسیری قرار گیریم که تکنولوژی ثبت طرح تولید کنستانتره را به تکنیک ایرانی به نام شرکت مس ایران ثبت کنیم که آمادگی اجرا، طراحی و تولید تجهیزات کارخانه کنسانتره با ظرفیت 150 هزار تن را داشته باشیم.

وی افزود: اگر بتوانیم تجهیزات ایجاد کارخانه را فراهم کنیم بومی‌سازی معنای گسترده‌تری پیدا می‌کند اما تا فراهم شدن شرایط، ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت مس را در دستور جدی کار قرار دادیم.

سعدمحمدی ادامه داد: اولویت اول، دوم و سوم ما سرمایه گذاری در داخل کشور است و اگر بتوانیم در استان کرمان شرایط تولید را بیش از گذشته فراهم کنیم نمایشگاه دائمی بومی‌سازی مس را ایجاد خواهیم کرد که امکان ساخت قطعات بیش از گذشته برای قطعه سازان فراهم باشد.

مدیرعامل شرکت مس در ادامه با اشاره به اینکه سال گذشته 70 هزار متر و امسال 100 هزار متر حفاری اکتشافی انجام شد، اظهار داشت: شرایط ما به‌گونه‌ای است که در بازار بورس در سال 97 ارزش مس 30 هزار میلیارد تومان بود  در انتهای سال گذشته به 72 هزار میلیارد تومان و امروز به 230 هزار میلیارد تومان ارتقا یافته که بیانگر رفتار مس در انظار اقتصادی کشور است.در تاریخ : ۱۳۹۹/۰۴/۰۲ توسط : نمایشگاه جنوبشرق
شناسه خبر : 73