چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی (ادوات و ماشین الات، نهاده ها، تجهیزات گلخانه ای و سیستم های آبیاری) در روز سه شنبه 17 آبان 1401 با حضور معاون اقتصادی استاندار، معاونین سازمان جهاد کشاورزی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، رئیس امور باغات و مدیران و معاونین سازمان نظام مهندسی کشاورزیدر محل دائمی نمایشگاه های بین المللی جنوبشرق افتتاح شد.

فیروزی مدیرعامل جدید شرکت نمایشگاه ها با بیان این موضوع که کرمان قطب کشاورزی جنوب شرق کشور است مطرح کرد: جهت توسعه فعالیت های نمایشگاه قصد داریم تا در سه محور اصلی کشاورزی، صنعت و معدن و میراث فرهنگی برنامه هایی جهت برگزاری دائمی این نمایشگاه ها داشته باشیم. ایجاد تورهای کشاورزی و ارتباط با کشورهای تولید کننده و فعال در این حوزه، مانند ترکیه از جمله برنامه های پیش بینی شده است.

وی تاکید کرد : کرمان با توجه به تنوع اقلیم و محصولات متنوع چهارفصل، پتانسیل بالایی در برگزاری نمایشگاه های کشاورزی دارد. محصولاتی از جمله رطب بم، پسته رفسنجان، صیفی جات و مرکبات جیرفت و زعفران که به تازگی به تولید انبوه در کشور نزدیک شده است. اما در چرخه صنعت کشاورزی، صنایع تبدیلی به عنوان حلقه مفقوده استان وجود دارد که لازم است به آن پرداخته شود.

وی افزود: با توجه به بحران های آبی که امروزه به یکی از اصلی ترین مشکلات جهانی بدل شده، تجهیزات و سیستم های آبیاری مدرن می توانند نیاز بازار را تامین کنند.